Těhotenská masáž

Masáže pro těhotné  představují prospěšnou a uklidňující terapii, zmírňující nepříjemné fyzické pocity, k nimž v těhotenství dochází. Minimalizují vnější známky napjaté kůže, zmírňují zachycování tekutin v těle, uvolňují stres a napětí ve svalech a kloubech způsobené vyšší hmotností. S rostoucím bříškem je nadměrně namáhána páteř i okolní svalstvo zejména v křížové oblasti, což má za následek bolesti zad. Odstraňovat napětí ve svalech v celé oblasti zad a šíje  je možné jemnými hmaty, které svalstvo uvolňují a prokrvují. K podpoře krevního oběhu, snižování možnosti otoků, křečí a k prevenci křečových žil, se používají hladké a plynulé hmaty v oblasti kotníků, předních partií lýtek a stehen. Jemná masáž bříška je velmi uklidňující pro maminku i její dítě a pomáhá zmírňovat pocity napětí v těchto partiích.

Těhotenská aroma-masáž usnadňuje adaptaci na změny v těle matky a pomáhá odstranit únavu a stres. Zvláštností této masážní techniky je to, že působí jak na ženu, tak na dosud nenarozené dítě. Maminka se během masáže naladí na své miminko, představuje si je, dívá se mu do očí, usmívá se na ně a je jí dopřáno prožít okamžiky propojení života dvou bytostí. Tato forma prenatální komunikace usnadňuje a urychluje vytvoření pevné vazby mezi matkou a dítětem po narození. Pravidelná masáž ulehčuje průběh těhotenství i porodu.
 
Éterické oleje používané v masážních směsích jsou voleny na základě aktuálních potíží ženy a rovněž podle stadia těhotenství. Mohou pomáhat např. při odstranění stresu či strachu z porodu, jsou ale také účinnými pomocníky při řešení problémů s otoky, které těhotenství často provázejí.Žena může volit mezi masáží v délce 60 nebo 90 minut.Při 60minutové masáži se věnuji především masáži zad a šíje. Terapie je pak zakončena hluboce relaxační masáží obličeje a dekoltu.Při 90minutové masáži jsou navíc masírovány horní a dolní končetiny, které jsou často v důsledku hormonálních změn v těhotenství velmi zatíženy. Masáž končetin přispívá k rychlejšímu toku lymfy a ke zlepšení celkového pocitu ženy.Při celkové aromaterapeutické těhotenské masáži rovněž dochází k hlubší relaxaci, než je tomu u masáže částečné.
 

Masáž těhotné ženy, kterou provádí její partner nebo někdo blízký, přijímají maminky i dítě kladně.

 
Vidět své děťátko už během těhotenství, dotýkat se ho v myšlenkách, hladit ho, houpat a mazlivě s ním rozmlouvat, vysvětlovat mu své reakce, pocity a úzkosti a naslouchat mu - to je velice krásná součást mateřství, která pomáhá uvolnit se a oprostit od různých obav. Dopřává matce prožít velmi intenzivně propojení života dvou různých bytostí. Jako by děťátko bylo středem a matka jeho vesmírem. Dítě i ona cítí klid a harmonii, kterou lze jinak zažít jen při relaxaci. Pro celkovou pohodu a zdraví miminka i maminky je velmi důležité začít s vědomou přípravou už v období, kdy se rodiče rozhodují dítě počít, očistou organismu a v prenatálním období dobrou životosprávou, komunikací s miminkem v bříšku a citlivou péčí o měnící se potřeby maminky. Během devítiměsíčního očekávání se snažíme vychutnat si každý den. Pohodlně se  posadíme s opřenými zády a oběma chodidly na zemi, nebo se položíme na záda a v  pozdějších měsících těhotenství na bok, svrchní nohu máme pokrčenou a  podloženou polštářem. Dýcháme zhluboka až do břicha a pomalu si představujeme svět uvnitř našeho lůna. Vidíme pupeční šňůru, vede od děložního lůžka až k pupíčku dítěte, které se vznáší v plodové vodě. Můžeme se na něj usmívat, dívat se mu do očí, poslouchat s ním zvuky " jeho světa ". Můžeme ho v myšlenkách hladit a lehce ho masírovat tahy uvedenými v sestavě masáží kojenců.
 
Od třetího měsíce je dobré používat i olej zabraňující tvorbě strií (olej s pšeničných klíčků, mandlový olej, silice z růže a z grepu). Poznáme malého, rodícího se človíčka a budeme ho milovat dříve, než ho doopravdy poprvé uvidíme. Nejméně šest týdnů před porodem je důležité provádět krouživými pohyby prstů masáž perinea a zejména hráze, což slouží jako prevence proti nástřihu při porodu (klíčkový a lněný olej - zvyšují elasticitu).
 
Masáž těhotné ženy, kterou provádí její partner nebo někdo blízký, přijímají maminky i dítě kladně. Ulehčuje adaptaci na změny v těle matky, pomáhá během těhotenství odstranit únavu a stres. Můžeme použít tahy z dětské masáže. Postupujeme zlehka, zejména při masáži břicha. Zvláště v prvních čtyřech měsících musíme být opatrní. Při masáži těhotné ženy pracujeme něžně a s láskou a svými doteky prohříváme její tělo spíš mentálně než přímou fyzickou masáží. V oblasti břicha vtíráme větší množství oleje.
 
Pro urychlení první doby porodní a přirozený porod bez nutnosti medikace použijeme na podbříšek a křížovou oblast výtažek z "kouzelného" stromu - Karité. Ani při porodu, kdy může masáž rodičku velmi zklidnit a zmírnit porodní bolesti, nesmíme však vyvíjet příliš silný tlak.Nezapomínejme ani na masáž po porodu. Novopečená maminka se potřebuje zbavit napětí a stresu z těhotenství a zejména z porodu, potřebuje se očistit a rychle nabýt rovnováhy a získat dostatek sil pro péči o novorozence.
 
Masáž v šestinedělí provádíme zejména na bříšku pro posílení dělohy, obnovění sil, zlepšení elasticity kůže, pro úlevu při vyprazdňování i pro posílení imunity (meruňkový a pupalkový olej, silice z růže, geránie a vavřínu nebo gerániová květová voda pro zklidnění a odpočinek).

"...Tím, že posloucháš jenom mě, mi dáváš šanci, abych prožíval sám sebe, aniž bych byl nucen reagovat.....i kdyby to byla jen představa".