Slovinsko

4. 7. 2020 - 6. 7. 2020

Moře, řeky, vodopády, příroda

Strávená doba: 4 dny, 3 noci
Země: Slovinsko
Budget: 9000,- Kč
Ujetá vzdálenost: 1650 km

Post-coronová situace nikoho netěší víc než ty, kteří rádi cestují. Pro Evropany je okolní svět buď uzavřený, nebo minimálně s omezeními, které mnohdy lezou do peněz. (např. podstoupení COVID testů). A jelikož nikde moc dlouhou neposedíme, dovolenou plánujeme vždy tak, aby uspokojila jak dřímajícího dobrodruha, tak i toho malého povaleče. Už dlouho se rozplýváme nad Insta fotkami @feelslovenia, takže bylo víc než jasné, kam povede naše další cesta!

Slovinsko je taková úžasná zemička, která rozumí snad všem našim potřebám. Její rozloha je v porovnání s naší 4x menší, takže moře, vodopády i divokou řeku Soču najdete v příjemné dojezdové vzdálenosti. Ideálka pro roudtrip! Přes Rakousko jsme to vedli k hraničnímu přechodu Spielfeid až ke slovinskému moři. Celou trasu se 4 zastávkami po 10 minutách jsme tak sjeli za krásných 6 hodin! 

  „Kam ve Slovinsku? 5 skvělých míst, které stojí za to prozkoumat.“ 

   

  Přímořská Izola

  První naše destinace leží na jihu Slovinska u Jaderského moře. Pobřeží Izoly nabízí pláže od přírodních po městské. Pokud vyhledáváte spíše poskrovnu zaplněné pláže jako my, oceníte „Moon beach“, která není zpoplatněna. Narovinu dostat se na ni, nezahrnuje rekreační chůzi. Trochu si dáte do těla. Pláž je skrytá hluboko pod skalnatým útesem. My jsme se na ni dostali přes kemp Belvedere, který se nachází nahoře na útesu. Nezapomeňte na pitný režim. Dole na pláži není žádný kiosek, jste tam jen vy, pár naháčů (není to nuda pláž, nebojte) a moře. Pláž je oblázková, tak pokud nemáte rádi permanentní masáž chodidel, tak boty do moře s sebou!

  Někteří tvrdí, že Izola připomíná Itálii. Nenechte se mýlit. Žádné dlouhé pláže plné slunečníků tady nenajdete. Ani velké hotely. Hlavu tak můžete složit v různých kempech po pobřeží. Nebo pokud si nepotrpíte na luxus, v podobě teplé postele a čisté koupelny, spaní v autě je taky možností! Chce to jen dopravní prostředek, do kterého se vleze nafukovací matrace, chladící lednička, 10 l vody v barelech na hygienu a správně naladěný mindset. Odzkoušeno. Noc tak na klid můžete strávit jako my na parkovišti hned u pláže za 6 € na den (povoleno i pro karavany).

   

  Kanal ob Soči

  Nic se nebojte, o žádný kanál v pravém slova smyslu se nejedná. Svou malebností, kavárničkami a přírodní písečnou (!) plážičkou vás toto městečko okouzlí. Narazili jsme na něj jen tak náhodou na cestě z Izoly do Bovce. Koupat se tu ale nebudete v moři nýbrž v Soči, která patří k nejkrásnějším smaragdovým řekám v Evropě. Nic moc pro teplomilce, ale prý je otužování zdravé. Tak jsme smočili kotníky, vypili kafčo a vzhůru přes údolí do kopců!

  Slap Boka

  Obří vodopád, který je 106 m vysoký a 30 m široký se nachází západně od vesničky Bovec a jedná se o nejvyšší slovinský stálý vodopád. Nejvelkolepější je v jarních měsících po tání sněhové pokrývky. Jeho majestátnost uvidíte už od mostu Boka. My jsme zastavili před ním na přilehlém bezplatném parkovišti a vydali se za dobrodružstvím. Cesta není nijak strmá, po chvilce narazíte na ceduli, která vás dovede na vyhlídku nacházející se 80 m nad řekou (cca do 10 minut jste nahoře). Slyšeli jsme, že z vyhlídky můžete pokračovat dál až k místu, odkud voda padá dolů. Počítejte s tím, že se jedná o náročnější terén a toto putování vám zabere dalších 30 minut.

  „My jsme si vybrali ještě dobrodružnější variantu.“

  Tu nenajdete v žádných oficiálních průvodcích, dokonce ani většina místních o ní neví, jen ti zasvěcení. Lezete přes balvany korytem řeky až k ústí vodopádu.

   Zprvu zde najdete pár lagun ke koupání (teplota vody něco málo nad 10°C) a pak už začíná lezení, šplhání a nakonec i brodění v ledové vodě. Je důležité myslet na to, že voda je nejenom ledová, ale také dravá a divoká. Pevná obuv je samozřejmostí. Přijde vhod ve chvíli, kdy lezete po mokrých balvanech. Po pár těžkostech, které musíte pokořit, vás ale příroda ustavičně odměňuje unikátními pohledy nejen na vodopád, ale i do údolí, na hory. Je to tady doslova ráj na zemi!

   Trenta

   Horská Trenta – místo o pár baráčků, jedné restauraci a pohádkové roubence, kde můžete strávit noc. Nachází se v Triglavském národním parku a z každé strany je obehnaná horami a to ticho… k nezaplacení. Zastavte se jako my v místní restauraci Kamba. My si dali dvě domácí pizzy a ingredience – domácí výroby! A na čepu dokonce mají českého Kozla.

   Bled

   Patří jednoznačně mezi „must-see“ místa ve Slovinsku. Toto ikonické jezero na úpatí Julských Alp má průzračně čistou vodu, koupání dovoleno. Na paddle boardu můžete doplout až k ostrovu s kostelíkem z 15. století. Nebo můžete tuto ikonu shlédnout zpovzdálí. Nejkrásnější vyhlídkou, která vám nabídne úchvatnou scenérii na Bledské jezero obklopené horami, je Ojstrica. Ta se nachází na 611 m vysokém stejnojmenném kopci. My se na ni vydali lesní cestou přímo od jezera z kempu Restavracija. Terén je strmější, trochu se zapotíte, ale ten výhled za to stojí. Na vyhlídce jste do 10 minut.

   Za parkování si v Bledu připlatíte. Za hodinu jsme u jezera platili 3 € a na všech parkovištích je přímo zakázané jakékoli kempování, tak na to myslete, ne jako my. 😀

   Rozklad rozpočtu

   • AT dálniční známka na 10 dnů – 9,40 €
   • SLO dálniční známka na 7 dnů (!) – 15 €
   • Parkování 12 €
   • Jídlo cca 40 €
   • Benzín na celou cestu do ne moc úsporného a živého auta – 3.300 Kč
   • Suvenýry, jídlo a pití do auta, zmrzliny a podobně nás vyšly na cca 2.500 Kč
   • Celkem: 9.000 Kč

   Ostatní články